CENA: 100.00 PLN
Celem wstępu należy wskazać, iż Policja z przeprowadzonego badania alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu kierującego pojazdem mechanicznym sporządza protokół z przebiegu badania stanu trzeźwości urządzeniem elektronicznym. Do protokołu badania trzeźwości dołączane są wydruki z alkomatu, które wskazują wynik badania trzeźwości kierującego.
W protokole z badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i załączonych do niego wydrukach znajdują się wszystkie informacje niezbędne do ustalenia, czy badanie trzeźwości kierującego pojazdem zostało przeprowadzone prawidłowo.
Do badania trzeźwości kierujących pojazdami Policja używa najczęściej dwóch rodzajów alkomatów:
oraz
Każdy z tych alkomatów wyposażony w urządzenie, które drukuje wyniki przeprowadzonego przy ich użyciu badania trzeźwości. Następnie Policjant załącza je do protokołu badania trzeźwości kierującego, który znajduje się w aktach każdej sprawy o przestępstwo i wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.
Należy wskazać, że tylko badanie, które zostało przeprowadzone zgonie z w/w dokumentami jest wiarygodnym dowodem w sprawie karnej o przestępstwo lub wykroczenie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.
Jeżeli jednak badanie trzeźwości kierującego pojazdem zostało przeprowadzone niezgodnie ze wskazanymi dokumentami, wówczas zachodzi poważna wątpliwość co do wiarygodności tego dowodu.
W przypadku powstania wątpliwości w zakresie wiarygodności dowodu w postaci badania trzeźwości kierującego pojazdem przy użyciu alkomatu, Sąd powinien na podstawie art.193 par. 1 k.p.k. dopuścić dowód z opinii biegłego z zakresu toksykologii celem ustalenia wpływu uchybienia Funkcjonariusza Policji w sposobie przeprowadzenia badania trzeźwości na uzyskane wyniki badania trzeźwości.
Pamiętaj, że od momentu przedstawienia Ci zarzutu prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości masz prawo wglądu w akta sprawy. Wystarczy, że zadzwonisz do właściwej jednostki Policji, Prokuratury lub Sądu - w zależności od tego gdzie znajdują się akta sprawy i umówisz się na termin zapoznania się z aktami. Możesz uzyskać kserokopie akt lub możesz wykonać ich fotokopie. W sprawie o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu najważniejsze są: protokół badania trzeźwości, wydruki z przeprowadzonych badań - zazwyczaj jest klika wydruków, więc pamiętaj aby zrobić kserokopię bądź fotokopię każdego wydruku oraz świadectwo wzorcowania, które jest dwustronne - na odwrocie znajdują się dodatkowe informacje, dotyczące alkomatu, którym zostałeś zbadany.
Dlatego też jeżeli chcesz, abym przeanalizował Twoją sprawę powinieneś wysłać mi e- mailem następujące dokumenty:
protokół badania trzeźwości alkomatem
wydruki z przeprowadzonych badań
świadectwo wzorcowania
Nr konta bankowego, na którego należy dokonać wpłaty kwoty 400 zł:
46 1140 2017 0000 4402 1288 4234
Odbiorca:
Kancelaria Adwokacka
Mariusz Stelmaszczyk
ul. Okrężna 11a
02-916 Warszawa
W ciągu 2 dni roboczych dostaniesz ode mnie e-maila zwrotnego z analizą prawną przesłanych przez Ciebie dokumentów.
Analiza w/w dokumentów ma na celu sprawdzenie czy badania trzeźwości przeprowadzone przez Policjantów Twojej sprawie zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami i czy mogą tym samym stanowić wiarygodny dowód do uznania Cię przez Sąd za winnego zarzucanego Ci przestępstwa/wykroczenia.
Wzór pisma procesowego znajdujący się na stronie został napisany w przejrzysty sposób, ułatwiający jego samodzielne uzupełnienie o argumenty, dotyczące popełnionego przez Ciebie przestępstwa lub wykroczenia. Pod treścią każdego wzoru pisma procesowego znajduje się instrukcja postępowania w sprawie m.in. kiedy należy złożyć kupione przez Ciebie pismo, w jakiej formie oraz do jakiego organu należy je złożyć.
Jeżeli jednak chcesz, abym sprawdził Twoje pismo pod kątem merytorycznym oraz formalnym, jak również czy w swoim piśmie odpowiednio opisałeś wszystkie argumenty, możesz zamówić dodatkową usługę, jaką jest sprawdzenie napisanego przez Ciebie pisma, wówczas wyślij na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl, e-maila ze swoim wnioskiem wraz z potwierdzeniem wykonania przelewu na kwotę 300 zł.
Nr konta bankowego, na którego należy dokonać wpłaty kwoty 300 zł:
46 1140 2017 0000 4402 1288 4234
Odbiorca:
Kancelaria Adwokacka
Mariusz Stelmaszczyk
ul. Okrężna 11a
02-916 Warszawa
W ciągu 1 dnia roboczego dostaniesz ode mnie e-maila zwrotnego z ewentualnymi poprawkami do Twojego pisma oraz nowymi argumentami, których nie ująłeś w swoim piśmie.
Aktualnie brak opinii.
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Jako autor tego pisma procesowego wyrażam zgodę na wykorzystanie tego pisma do prowadzonej przeciwko Tobie sprawie karnej. Nie wyrażam zgody na kopiowanie i przekazywanie wzoru tego pisma innym osobom, a w szczególności do zamieszczania go do pobrania w Internecie. Taki czyn stanowi przestępstwo z art. 78 ust. 1 pr. aut.
Jeżeli w Twojej ocenie wniosek jaki pobrałeś pomógł Ci w prowadzonej przeciwko Tobie sprawie karnej i był wart zapłaconej przez Ciebie kwoty, wówczas uszanuj moje prawa autorskie do tego pisma i nie udostępniaj go innym osobom, gdyż włożyłem dużo pracy w stworzenie tego pisma.
Będę Ci wdzięczny za wszelkie uwagi i komentarze dotyczące pobranego przez Ciebie dokumentu. Proszę umieść je jako komentarz do artykułu, pod którym znajdował się plik, który pobrałeś.
Jeżeli będziesz miał pytania dotyczące prowadzonej przeciwko Tobie sprawy lub pobranego wzoru pisma, wówczas również proszę Cię o wpisanie zapytania pod artykułem.
Marcin pisze:
Dzień dobry. Mam do Pana następujące pytanie - czy wyniki tak przeprowadzonych badań mogą być brane pod uwagę : I 0,67 mg wykonane około 5 minut po spożyciu alkoholu o czym policjant został poinformowany , po 15 minutach II 0,34 mg gdzie w czasie pomiędzy badaniami podczas podawania danych paliłem papierosa (skończyłem chwilę przed drugim badaniem). Moim zdaniem obydwa zostały przeprowadzone niezgodnie z zarządzeniem 496 Komendanta Głównego. Czy w tej sytuacji podczas składania wyjaśnień na policji mogę zakwestionować te wyniki?
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:
Witam,
z Pana opisu wynika, że istnieją podstawy do zakwestionowania Pana wyników badania trzeźwości. Na wstępie należy zaznaczyć, iż pierwsze badanie powinno być wykonane co najmniej 15 minut od zakończenia spożywania alkoholu aby wyeliminować alkohol zalegający w jamie ustnej. Czas 15 minut pozwala na to, aby alkohol resztowy został wyeliminowany. Po drugie aby można było Pana uzanć za winnego jazdy w stanie nietrzeźwości, muszą być dwa badania trzeźwości niepodlegający żadnym wątpliwością. Po trzecie spadek (tak duży) alkoholu w Pana organizmie jest niemożliwy I badanie 0,67, II badanie 0,34 dają podstawy twierdzić, że alkohol resztkowy zawyżył pomiar lub alkomat stosowany przez policjantów był wadliwy. W związku z powyższym pownien Pan złożyć wniosek dowodowy o powołanie biegłego toksykologa, który powinien ocenić, czy policjanci dokonali pomiaru alkoholu w Pana organizmie w sposób prawidłowy.
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć. Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam Adwokat Mariusz Stelmaszczyk