Rozdzielność i podział majątku
Sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami.
Małżonkowie mogą znieść wspólność majątkową na jeden z dwóch sposobów. Mogą udać się do Notariusza i w ciągu godziny ustanowić rozdzielność majątkowa w formie aktu notarialnego, jeśli oboje się na to zgadzają. Jeśli natomiast jedno z małżonków chce ustanowienia rozdzielności, a drugie się na to nie zgadza – wówczas pozostaje złożenie do Sądu pozwu o zniesienie wspólności majątkowej.
Nasza Kancelaria oferuje do pobrania wzory najważniejszych pism procesowych w sprawach o sądowe ustanowienie rozdzielności majątkowej, w tym:
– Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą złożenia pozwu lub z datą wydania wyroku znoszącego wspólność majątkową
– Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej z data wsteczna, a więc z datą wcześniejszą od daty złożenia pozwu
– Odpowiedź na pozew o rozdzielność majątkową
– Apelacja od wyroku w sprawie o rozdzielność majątkową
Małżonkowie mogą dokonać podziału ich majątku dopiero po ustanowieniu rozdzielności majątkowej – u Notariusza albo przez Sąd. Dopiero wówczas możliwy jest podział majątku małżeńskiego. Jeśli małżonkowie nie porozumieli się co do podziału majątku, wówczas pozostaje droga sądowa, tj. złożenie do Sądu rejonowego wniosku o podział majątku.
Warto wiedzieć, że w sprawach o podział majątku Sąd ma obowiązek z urzędu ustalić skład i wartość wspólnego majątku. W pozostałym zakresie, tj. rozliczeń pomiędzy małżonkami, roszczeń o zwrot nakładów, roszczeń odszkodowawczych, ciężar prawidłowego sformułowania roszczeń, złożenia wniosków dowodowych na ich poparcie, spoczywa na stronach pod rygorem oddalenia ich żądań.
Na tej stronie znajdziecie wzory najważniejszych pism procesowych w sprawach o sądowy podział majątku, w szczególności:
– Wniosek do Sądu o podział majątku
– Odpowiedź na wniosek o podział majątku
– Apelacja od postanowienia Sądu w sprawie o podział majątku
– Wnioski dowodowe w sprawach o podział majątku.