Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką sytuację rodzinną skazanego
Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką sytuację rodzinną skazanego
Nasze pismo pomoże Ci
w przypadku gdy:
Bez obaw! Dołożyliśmy starań, żeby pismo było łatwe do wypełnienia, ale zawsze możesz je z nami skonsultować. Skontaktuj się z nami.
W niniejszym artykule zostanie opisana instytucja odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką sytuację rodzinną skazanego oraz jakie okoliczności Sąd bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji w tym przedmiocie.
Na wstępie należy wskazać, iż skazany może złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, jeżeli został już prawomocnie skazany za karę bezwzględnego pozbawienia wolności, a kara nie została jeszcze rozpoczęta. Innymi słowy, jeżeli wobec skazanego wykonywana jest już kara pozbawienia wolności tzn. skazany został osadzony w zakładzie karnym, wówczas nie może już złożyć wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.
Zgodnie z art. 151 § 1 k.k.w. Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do roku, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki.
Przywołany wyżej artykuł nie wymienia jakie okoliczności uzasadniają, iż „natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki”.
Jednakże opierając się na doświadczeniu zawodowym oraz praktyce orzeczniczej sądów możemy wskazać pewne przypadki, które mogą uzasadniać odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, m.in.
- choroba członka rodziny skazanego, który wymaga opieki, a którą może wykonywać tylko skazany;
- pozostawanie bez środków do życia rodziny skazanego (Sąd bierze pod uwagę również czasowy brak środków);
- pilna potrzeba wykonywania prac polowych, sezonowych;
- konieczność uregulowania przez skazanego spraw osobistych, majątkowych lub zawodowych;
- zdarzenia losowe, które wymagają od skazanego podjęcia czynności eliminujących skutki;
- okres zdawania egzaminów, które kończą rok lub semestr szkoły bądź uczelni;
- ukończenie przez skazanego pracy np. umowa zlecenie, praca wykończeniowa etc.;
- zaawansowany wiek lub kalectwo członków rodziny skazanego, z którymi zamieszkuje w jednym gospodarstwie domowym lub się nimi opiekuje, a opieka ta nie może być zapewniona przez inną osobę niż skazany.
Należy wskazać, iż okoliczności, wyżej wymienione są tylko przykładowymi. Sąd biorąc je pod uwagę przy wydaniu decyzji o odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności nie musi się kierować tylko i wyłącznie w/w sytuacjami. Powyższe przesłanki nie gwarantują odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności, gdyż mają charakter fakultatywny. Innymi słowy, Sąd nie jest zobligowany w przypadku wystąpienia którejś z tych okoliczności do odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności.
Sądem właściwym do złożenia wniosku jest zgodnie z art. 3 § 1 k.k.w. Sąd, który orzekał w I instancji.
Wniosek o odroczenia wykonania kary musisz bardzo dobrze uzasadnić, czyli przedstawić przed Sądem takie argumenty, które jednoznacznie uzasadniają, że nieuwzględnienie wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności będzie dla skazanego lub jego rodziny ogromną tragedią.
Więcej informacji
dowiesz się z wpisu:
Podobne pisma
Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką chorobę skazanego
W artykule Wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką sytuację rodzinną skazanego została opisana instytucja odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności z uwagi na ciężką sytuację rodzinną skazanego oraz jakie okoliczności Sąd bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji w tym przedmiocie. Natomiast w niniejszym artykule zostanie opisana […]
Kup terazWniosek o przerwę w wykonywaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy osobiste
W artykule Wniosek o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne zostało opisane: na czym polega instytucja przerwy w wykonaniu orzeczonej kary oraz kiedy można starać się o udzielenie przerwy jakie korzyści płynął z udzielenia przez Sąd przerwy w wykonaniu orzeczonej kary co powinien zawierać […]
Kup terazWniosek o przerwę w wykonaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na ważne względy rodzinne
Celem niniejszego artykułu jest opisanie: na czym polega instytucja przerwy w wykonaniu orzeczonej kary oraz kiedy można starać się o udzielenie przerwy jakie korzyści płynął z udzielenia przez Sąd przerwy w wykonaniu orzeczonej kary co powinien zawierać wniosek skazanego o udzielenie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności z uwagi na […]
Kup teraz