Zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową

Zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową

200,00 zł

Nasze pismo pomoże Ci
w przypadku gdy:

Bez obaw! Dołożyliśmy starań, żeby pismo było łatwe do wypełnienia, ale zawsze możesz je z nami skonsultować. Skontaktuj się z nami.

Artykuł ten powstał, ponieważ doświadczenie zawodowe jednoznacznie pokazuje, że funkcjonariusze Policji po spowodowaniu zwykłej kolizji drogowej zaczęli zatrzymywać dokumenty prawa jazdy.

Niestety procedura zatrzymania prawa jazdy w takiej sytuacji wygląda zawsze tak samo. Funkcjonariusz Policji przyjeżdża na miejsce kolizji i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy kierowcy, który był sprawcą całego zajścia.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż w przypadku zatrzymania prawa jazdy za kolizję drogową, kierowca może się poruszać samochodem przez okres 7 dni od daty zatrzymania dokumentu.

Następnym krokiem jaki wykona funkcjonariusz to złożenie do Sądu wniosku o zatrzymanie prawa jazdy. Policja na taką czynność ma 7 dni od daty odebrania dokumentu prawa jazdy. Natomiast Sąd teoretycznie ma 14 dni od daty wpłynięcia wniosku Policji na podjęcie decyzji czy zatrzymać dokument prawa jazdy czy też nie.

Jeżeli Sąd postanowi nie uwzględnić wniosku Policji i zwrócić prawo jazdy, wówczas kierowca będzie mógł odebrać dokument jeszcze w Sądzie, w którym był rozpatrywany wniosek Policji.

Natomiast jeżeli Sąd uwzględni wniosek Policji i postanowi zatrzymać prawo jazdy, to sytuacja zaczyna się komplikować. W tym miejscu powstaje pytanie, co zrobić aby odzyskać z powrotem dokument prawa jazdy? Jeśli Sąd wyda postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, wówczas doręcza kierowcy w/w postanowienie niezwłocznie listem poleconym. Od momentu odebrania postanowienia, kierowca ma 7 dni na złożenie zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy. Dla przykładu: jeżeli postanowienie zostało odebrane w poniedziałek 1 września 2014 roku, to ostateczny termin na złożenie zażalenia na postanowienie jest do następnego poniedziałku tj. 08 września 2014 roku. Zażalenie można wysłać listem poleconym lub złożyć osobiście na biurze podawczym Sądu.

Jednakże powstaje kolejne pytanie jak zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy powinno wyglądać? Na wstępie należy zaznaczyć, iż zażalenie na postanowienie wnosi się do tego samego Sądu, który wydał przedmiotowe zażalenie. Dla przykładu, jeżeli postanowienie wydał Sąd Rejonowy w Kaliszu, wówczas zażalenie należy wnieść także do Sądu Rejonowego w Kaliszu. Po drugie należy pamiętać, iż zażalenie wnosimy na postanowienie Sądu o zatrzymaniu prawa jazdy z dnia (dzień wydania postanowienia), a potem podstawę prawną. Podstawa prawna zażalenia to art. 137 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Następnie należy napisać czego dokładnie oczekujemy od Sądu, czyli zmiany zaskarżonego postanowienia i zwrotu dokumentu prawa jazdy.

Uzasadnienie zażalenia na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy.

Uzasadnienie najlepiej jest podzielić na 3 rozdziały tj:

  • stopień społecznej szkodliwości czynu;
  • nieznaczny stopień zawinienia
  • właściwości osobiste i dotychczasowy sposób życia.

W rozdziale o stopniu społecznej szkodliwości należy opisać (jeżeli taka sytuacja faktycznie miała miejsce), że popełnione przez Ciebie wykroczenie charakteryzuje się niewielkim wpływem na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dla przykładu, jeżeli droga, którą się poruszałeś była mało uczęszczaną drogą gminną, a nie drogą ekspresową czy autostradą, to również zamieść ten argument w zażaleniu. Jak widać w tym rozdziale bardzo wiele czynników wpływa na to czy niebezpieczeństwo w komunikacji było niewielkie czy nawet znikome.

Następnym rozdziałem w zażaleniu na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy powinien być nieznaczny stopień zawinienia. Rozdział ten charakteryzuje się okolicznościami, które towarzyszyły kierowcy podczas kolizji drogowej. Dla przykładu kierowca samochodu dowiedział się, że bliska dla niego osoba trafiła do szpitala. Kierowca ten chciał jak najszybciej dotrzeć do szpitala, aby dowiedzieć się o stan zdrowia osoby najbliższej i tylko dlatego doszło do kolizji, za które funkcjonariusz zatrzymał dokument prawa jazdy. Należy przy tym pamiętać, że opisywane okoliczności w zażaleniu muszą mieć oparcie w rzeczywistości. Jeżeli nie było nadzwyczajnej sytuacji, która spowodowała kolizję drogową, wówczas takiego rozdziału nie należy w zażaleniu umieszczać.

Kolejnym rozdziałem, jaki powinien znaleźć się w zażaleniu to właściwości osobiste oraz dotychczasowy sposób życia. W tym rozdziale należy opisać życie prywatne i zawodowe oraz przede wszystkim dlaczego potrzebny dokument prawa jazdy. Jeżeli dla przykładu osoba, której zatrzymano prawo jazdy jest przedstawicielem handlowym i rocznie pokonuje około 60 000 km, to wówczas należy opisać to w zażaleniu.

Na zakończenie należy podkreślić, że wszelkie sytuacje, do których niezbędny jest dokument prawa jazdy należy podnieść w zażaleniu, ponieważ zwiększa to szanse, że Sąd uwzględni zażalenie i zwróci prawo jazdy.

Więcej informacji
dowiesz się z wpisu:

Podobne pisma

200,00 zł

Stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową

Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie kwestii, co należy robić w przypadku, gdy nawet po błahej stłuczce, w której nie ma pokrzywdzonych, funkcjonariusz Policji zatrzymuje sprawcy dokument prawa jazdy. Wyobraźmy sobie sytuację, iż jesteś sprawcą zwykłej kolizji drogowej. Na miejsce przyjeżdża patrol Policji i oświadcza sprawcy kolizji drogowej, że z […]

Kup teraz
200,00 zł

Zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o wykroczenie z art. 86 § 1 k.w.

Artykuł ten postanowiłem napisać, ponieważ funkcjonariusze Policji po spowodowaniu przez kierowcę zwykłej stłuczki masowo zatrzymują dokumenty prawa jazdy. Procedura zatrzymania prawa jazdy wygląda zawsze tak samo. Na miejsce kolizji przyjeżdża funkcjonariusz Policji, pyta kto jest sprawcą i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Należy w tym miejscu podkreślić, iż możesz […]

Kup teraz
200,00 zł

Stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o wykroczenie z art. 86 par. 1 k.w.

Niniejszy artykuł postanowiłem napisać, ponieważ funkcjonariusze Policji bardzo często za błahe wykroczenia, takie jak kolizja lub przekroczenie prędkości, gdzie nie występują osoby pokrzywdzone zatrzymują sprawcy dokument prawa jazdy. Wyobraźmy sobie sytuację, iż kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość. Na miejscu Policjant oświadcza, że przekroczenie prędkości zostanie potraktowane jako stworzenie niebezpieczeństwa w ruchu […]

Kup teraz