Stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o wykroczenie z art. 86 par. 1 k.w.

Stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o wykroczenie z art. 86 par. 1 k.w.

200,00 zł

Nasze pismo pomoże Ci
w przypadku gdy:

Bez obaw! Dołożyliśmy starań, żeby pismo było łatwe do wypełnienia, ale zawsze możesz je z nami skonsultować. Skontaktuj się z nami.

Niniejszy artykuł postanowiłem napisać, ponieważ funkcjonariusze Policji bardzo często za błahe wykroczenia, takie jak kolizja lub przekroczenie prędkości, gdzie nie występują osoby pokrzywdzone zatrzymują sprawcy dokument prawa jazdy.

Wyobraźmy sobie sytuację, iż kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość. Na miejscu Policjant oświadcza, że przekroczenie prędkości zostanie potraktowane jako stworzenie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym i z dniem dzisiejszym zatrzymuje mu za pokwitowaniem dokument prawa jazdy, na którym to pokwitowaniu kierowca może się poruszać przez okres 7 dni.

W tym miejscu powstaje pytanie jakie działania należy poczynić, aby odzyskać dokument prawa jazdy?

Na wstępie należy wyjaśnić, iż procedura związana z zatrzymanym dokumentem prawa wygląda zawsze tak samo. Funkcjonariusz Policji, który zatrzymał prawo jazdy, zgodnie z art 136 pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym, ma 7 dni od daty zatrzymania prawa jazdy na wysłanie do Sądu wniosku o wydanie postanowienia o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy. Gdy wniosek z Komendy trafi do Sądu, ten ma 14 dni na wydanie postanowienia czy uwzględnia wniosek Policji i wydaje postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy czy też nie zgadza się z funkcjonariuszami Policji i zwraca dokument prawa jazdy.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że zanim wniosek Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy zostanie wysłany do Sądu, kierowca, któremu funkcjonariusz zatrzymał prawo jazdy, może wysłać do Sądu Rejonowego w okręgu, którego zostało popełnione wykroczenie stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy.

Jak tylko wniosek Policji o zatrzymanie prawa jazdy wpłynie do Sądu i sprawie zostanie nadana sygnatura akt Ko, to stanowisko procesowe zostanie dołączone do tych akt. Sąd rozpoznający sprawę zapozna się nie tylko z wnioskiem Policji ale także ze stanowiskiem obwinionego, w którym obwiniony powinien uzasadnić dlaczego decyzja funkcjonariusza Policji była nieuzasadniona.

Należy wskazać, iż Sąd, który będzie rozpoznawał wniosek Policji w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy, nie zna Twojej osoby oraz okoliczności popełnionego wykroczenia. Nie zdaje sobie sprawy kim jesteś i dlaczego prawo jazdy jest dla Ciebie niezbędne.

W tym stanie rzeczy stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o zatrzymanie dokumentu prawa jazdy jest bardzo ważne, ponieważ kierowca ma możliwość przedstawienia Sądowi dlaczego zbyt surowym rozstrzygnięciem byłoby pozbawienie go dokumentu prawa jazdy.

Stanowisko procesowe spowoduje, iż Sąd pozna jakie były okoliczności popełnienia wykroczenia, dowie dlaczego kierowca nie może stracić dokumentu prawa jazdy i dlaczego fakt zatrzymania prawa jazdy będzie tragiczny w skutkach nie tylko dla samego kierowcy, ale także dla jego rodziny.

Należy także podkreślić, iż kluczowa w takich sprawach jest szybkość działania, jeżeli kierowca nie zdąży ze stanowiskiem procesowym lub się z nim spóźni, wówczas Sąd może wydać postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy.

Jeżeli jednak zdarzy się tak, że Sąd wydał już postanowienie o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy, wówczas należy złożyć do Sądu zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy. Więcej informacji na temat zażalenia na postanowienie Sądu znajdziesz na: Zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o wykroczenie z art. 86 par. 1 k.w.

W związku z powyższym najlepszym rozwiązaniem jest złożyć stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o zatrzymanie dokumentu prawa w tym samym dniu, kiedy zostanie nadana sygnatura w sprawie zatrzymania dokumentu prawa jazdy. Pismo można złożyć na biurze podawczym w Sądzie lub wysłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Więcej informacji
dowiesz się z wpisu:

Podobne pisma

200,00 zł

Stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową

Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie kwestii, co należy robić w przypadku, gdy nawet po błahej stłuczce, w której nie ma pokrzywdzonych, funkcjonariusz Policji zatrzymuje sprawcy dokument prawa jazdy. Wyobraźmy sobie sytuację, iż jesteś sprawcą zwykłej kolizji drogowej. Na miejsce przyjeżdża patrol Policji i oświadcza sprawcy kolizji drogowej, że z […]

Kup teraz
200,00 zł

Zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o wykroczenie z art. 86 § 1 k.w.

Artykuł ten postanowiłem napisać, ponieważ funkcjonariusze Policji po spowodowaniu przez kierowcę zwykłej stłuczki masowo zatrzymują dokumenty prawa jazdy. Procedura zatrzymania prawa jazdy wygląda zawsze tak samo. Na miejsce kolizji przyjeżdża funkcjonariusz Policji, pyta kto jest sprawcą i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Należy w tym miejscu podkreślić, iż możesz […]

Kup teraz
200,00 zł

Zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową

Artykuł ten powstał, ponieważ doświadczenie zawodowe jednoznacznie pokazuje, że funkcjonariusze Policji po spowodowaniu zwykłej kolizji drogowej zaczęli zatrzymywać dokumenty prawa jazdy. Niestety procedura zatrzymania prawa jazdy w takiej sytuacji wygląda zawsze tak samo. Funkcjonariusz Policji przyjeżdża na miejsce kolizji i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy kierowcy, który był sprawcą […]

Kup teraz