Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo spowodowania wypadku drogowego z art. 177 § 1 k.k. – w przypadku gdy prawo jazdy nie zostało zatrzymane

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego za przestępstwo spowodowania wypadku drogowego z art. 177 § 1 k.k. – w przypadku gdy prawo jazdy nie zostało zatrzymane

200,00 zł

Nasze pismo pomoże Ci
w przypadku gdy:

Bez obaw! Dołożyliśmy starań, żeby pismo było łatwe do wypełnienia, ale zawsze możesz je z nami skonsultować. Skontaktuj się z nami.

W niniejszym artykule opiszę instytucję warunkowego umorzenia postępowania karnego oraz jakie okoliczności muszą wystąpić w sprawie, aby Sąd mógł wydać wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne za popełnienie przestępstwa spowodowania wypadku drogowego z art. 177 § 1 k.k. w sytuacji kiedy funkcjonariusz Policji nie zatrzymał należącego do Ciebie dokumentu prawa jazdy podczas zdarzenia drogowego.

Jeżeli popełniłeś przestępstwo spowodowania wypadku drogowego z art. 177 § 1 k.k i materiał dowodowy, w tym opinia biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych, jednoznacznie stwierdza, że wina leży po Twojej stronie, wówczas warunkowe umorzenie postępowania karnego jest najkorzystniejszym rozstrzygnięciem jakie możesz uzyskać w postępowaniu karnym.

Jednakże należy zaznaczyć, iż nie każda sprawa o przestępstwo spowodowania wypadku drogowego może zostać warunkowo umorzona przez Sąd.

Instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego została opisana w art. 66 § 1 k.k. Istota warunkowego umorzenia postępowania karnego polega na tym, że Sąd w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne stwierdza fakt popełnienia przez sprawcę przestępstwa spowodowania wypadku drogowego z art. 177 § 1 k.k., jednakże odstępuje od wydania wyroku skazującego z uwagi na szczególne łagodzące okoliczności dotyczące sprawcy przestępstwa oraz okoliczności dotyczące popełnionego czynu.

Tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego sprawca przestępstwa spowodowania wypadku drogowego zachowuje status osoby niekaranej, tj. zachowuje czystą kartę karną. Wpis o warunkowym umorzeniu postępowaniu ulega wykreśleniu z Krajowego Rejestru Karnego po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Warunkowe umorzenie umorzenie postępowania następuje na okres próby 1 roku, 2 bądź 3 lat, który biegnie od uprawomocnienia się wyroku.

Wniosek do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego może złożyć osoba, która jest uprzednio niekarana za przestępstwo popełnione umyślnie. Innymi słowy, osoba karana za przestępstwo popełnione umyślnie nie może złożyć do Sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania.

Zgodnie z art. 66 k.k. sprawca przestępstwa spowodowania wypadku drogowego z art. 177 § 1 k.k może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania gdy:

  • wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne;
  • okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości;
  • sprawca nie jest karany za przestępstwo umyślne;
  • właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz dotychczasowy sposób życia,

które uzasadniają przypuszczenie, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania (sprawca) będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Należy także podkreślić, iż postępowanie karne można warunkowo umorzyć, jeżeli kara przewidziana za przestępstwo nie przekracza 5 lat pozbawienia wolności.

W związku z powyższym o warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o przestępstwo wypadku komunikacyjnego możesz się ubiegać tylko w przypadku kiedy został przedstawiony Ci zarzut z art. 177 § 1 k.k. czyli przestępstwa spowodowania wypadku drogowego ze średnim uszczerbkiem na zdrowiu.

Natomiast jeżeli jesteś podejrzanym lub oskarżonym o przestępstwo z art. 177 § 2 k.k. czyli przestępstwa wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu to w tym przypadku Sąd nie może warunkowo umorzyć prowadzonego przeciwko Tobie postępowania karnego, gdyż przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Więcej informacji
dowiesz się z wpisu:

Podobne pisma

200,00 zł

Stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową

Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie kwestii, co należy robić w przypadku, gdy nawet po błahej stłuczce, w której nie ma pokrzywdzonych, funkcjonariusz Policji zatrzymuje sprawcy dokument prawa jazdy. Wyobraźmy sobie sytuację, iż jesteś sprawcą zwykłej kolizji drogowej. Na miejsce przyjeżdża patrol Policji i oświadcza sprawcy kolizji drogowej, że z […]

Kup teraz
200,00 zł

Zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o wykroczenie z art. 86 § 1 k.w.

Artykuł ten postanowiłem napisać, ponieważ funkcjonariusze Policji po spowodowaniu przez kierowcę zwykłej stłuczki masowo zatrzymują dokumenty prawa jazdy. Procedura zatrzymania prawa jazdy wygląda zawsze tak samo. Na miejsce kolizji przyjeżdża funkcjonariusz Policji, pyta kto jest sprawcą i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Należy w tym miejscu podkreślić, iż możesz […]

Kup teraz
200,00 zł

Zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową

Artykuł ten powstał, ponieważ doświadczenie zawodowe jednoznacznie pokazuje, że funkcjonariusze Policji po spowodowaniu zwykłej kolizji drogowej zaczęli zatrzymywać dokumenty prawa jazdy. Niestety procedura zatrzymania prawa jazdy w takiej sytuacji wygląda zawsze tak samo. Funkcjonariusz Policji przyjeżdża na miejsce kolizji i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy kierowcy, który był sprawcą […]

Kup teraz