Odwołanie od decyzji Starosty w sprawie odmowy wydania dokumentu prawa jazdy

Odwołanie od decyzji Starosty w sprawie odmowy wydania dokumentu prawa jazdy

200,00 zł

Nasze pismo pomoże Ci
w przypadku gdy:

Bez obaw! Dołożyliśmy starań, żeby pismo było łatwe do wypełnienia, ale zawsze możesz je z nami skonsultować. Skontaktuj się z nami.

W naszej praktyce zawodowej często spotykamy się z problemem dotyczącym odmowy Wydziału Komunikacji w kwestii zwrotu dokumentu prawa jazdy z jedną lub kilkoma kategoriami np. C, C+E.

W sytuacji gdy Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów tylko na kategorię B prawa jazdy, Wydziały Komunikacji nie chcą wydawać dokumentu prawa jazdy z kategoriami, wobec których zakaz nie został orzeczony.

W tym miejscu należy przypomnieć, że na podstawie art. 42 § 2 k.k. Sąd orzekając zakaz prowadzenia pojazdów ma możliwość wyboru:

  • rozciągnięcia tego zakazu na wszystkie pojazdy mechaniczne;
  • ograniczenie zakazu jedynie do pewnych rodzajów pojazdów np. samochodów osobowych (kat. B prawa jazdy).

W przypadku gdy Sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, do których uprawnia kategoria B prawa jazdy, to zakaz ten nie obejmuje prowadzenia samochodów ciężarowych, do których kierowania wymagane jest prawo jazdy kat. C i C+E.

Jednakże problem pojawia się w momencie, gdy wyrok Sądu trafia do Wydziału Komunikacji, który to urząd musi go zinterpretować i wykonać. Część Wydziałów Komunikacji, gdy otrzymuje taki wyrok, tzn. wyrok z zakazem ograniczonym do prowadzenia samochodów osobowych (kat. B prawa jazdy), odmawia wydania dokumentu potwierdzającego uprawnienia kierującego do pojazdów ciężarowych (kat. C i C+E prawa jazdy).

Wydział Komunikacji, wydając decyzję odmowną, powołuje się na przepisy ustawy o kierujących pojazdami. W związku z powyższym w naszej ocenie logiczne jest, iż Wydział Komunikacji powinien zwrócić prawo jazdy z kategorią C. Jednkaże niestety, jak pokazuje praktyka bywa z tym różnie, ponieważ Wydziały Komunikacji powołując się na art. 12 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, nie chcą wydawać dokumentu prawa jazdy z kategorią, wobec której nie został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Problem ten jest bardzo powszechny i już tego typu sprawy rozpatrywały Wojewódzkie Sądy Administracyjne.

Dla przykładu analogiczną sytuację rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 12 lutego 2014 roku (sygn. akt II SA/Bd 1490/13). Sąd ten badał bardzo podobną sprawę. Wobec kierowcy posiadającego prawo jazdy kategorii A, B, C oraz C+E został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, do których prowadzenia uprawnia kat. B prawa jazdy. Następnie wydział komunikacji odmówił temu kierowcy wydania dokumentu prawa jazdy pozostałych kategorii. Kierowca odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, który to organ podtrzymał rozstrzygnięcie wydziału komunikacji. Od odrzeczenia SKO przysługiwała kierowcy skarga do sądu administracyjnego, z czego kierowca ten skorzystał. W wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy dokonał wykładni przepisów ustawy o kierujących pojazdami i stwierdził, że wydziały komunikacji w takich sytuacjach powinny zwracać dokument prawa jazdy uprawniający do prowadzenia samochodów, których nie dotyczy orzeczony przez Sąd zakaz. Wojewódzki Sąd Administracyjny w uzasadnieniu swojego stanowiska wskazał, iż o zakresie zakazu prowadzenia pojazdów, tj. o tym których typów pojazdów on dotyczy nie decyduje starostwo, a sąd karny rozpatrujący sprawę o przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. Organ administracji w tym wypadku tylko i wyłącznie wykonuje wydany wcześniej przez sąd wyrok, a nie go modyfikuje. Zgodnie z wyrokiem sądu administracyjnego w Bydgoszczy, artykuł 12 ust. 2 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami, o którego interpretację chodzi jest stosowany jedynie wobec tych kierowców, którzy ubiegają się o wydanie prawa jazdy wyższych kategorii po raz pierwszy, a wcześniej orzeczono wobec nich zakaz prowadzenia pojazdów, do których prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kat. B.

W tym stanie rzeczy jeżeli Twój wydział komunikacji odmawia Ci wydania dokumentu prawa jazdy z kategorią wobec, której nie masz zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas powinieneś odwołać się od decyzji Starosty do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, uzasadniając dlaczego Wydział Komunikacji niewłaściwie zinterpretował przepisy ustawy o kierujących pojazdami.

Na zakończenie należy podkreślić, iż od momentu odebrania decyzji Starosty o odmowie wydania dokumentu prawa jazdy, masz termin 14 dni na złożenie odwołania właśnie od tej decyzji. Jeżeli spóźnisz się ze złożeniem lub wysłaniem odwołania od decyzji Starosty, wówczas Twoje odwołanie nie zostanie przyjęte i Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie rozpatrzy Twojego odwołania.

Więcej informacji
dowiesz się z wpisu:

Podobne pisma

200,00 zł

Stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową

Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie kwestii, co należy robić w przypadku, gdy nawet po błahej stłuczce, w której nie ma pokrzywdzonych, funkcjonariusz Policji zatrzymuje sprawcy dokument prawa jazdy. Wyobraźmy sobie sytuację, iż jesteś sprawcą zwykłej kolizji drogowej. Na miejsce przyjeżdża patrol Policji i oświadcza sprawcy kolizji drogowej, że z […]

Kup teraz
200,00 zł

Zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o wykroczenie z art. 86 § 1 k.w.

Artykuł ten postanowiłem napisać, ponieważ funkcjonariusze Policji po spowodowaniu przez kierowcę zwykłej stłuczki masowo zatrzymują dokumenty prawa jazdy. Procedura zatrzymania prawa jazdy wygląda zawsze tak samo. Na miejsce kolizji przyjeżdża funkcjonariusz Policji, pyta kto jest sprawcą i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Należy w tym miejscu podkreślić, iż możesz […]

Kup teraz
200,00 zł

Zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową

Artykuł ten powstał, ponieważ doświadczenie zawodowe jednoznacznie pokazuje, że funkcjonariusze Policji po spowodowaniu zwykłej kolizji drogowej zaczęli zatrzymywać dokumenty prawa jazdy. Niestety procedura zatrzymania prawa jazdy w takiej sytuacji wygląda zawsze tak samo. Funkcjonariusz Policji przyjeżdża na miejsce kolizji i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy kierowcy, który był sprawcą […]

Kup teraz