Wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu toksykologii w przypadku niezachowania czasu i objętości wydechu
Wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu toksykologii w przypadku niezachowania czasu i objętości wydechu
Nasze pismo pomoże Ci
w przypadku gdy:
Bez obaw! Dołożyliśmy starań, żeby pismo było łatwe do wypełnienia, ale zawsze możesz je z nami skonsultować. Skontaktuj się z nami.
Urządzenia elektroniczne służące do przeprowadzania badania stanu trzeźwości zwykle wyposażone są w drukarkę, która pozwala na wykonanie wydruku załączanego następnie do protokołu z przebiegu badania stanu trzeźwości urządzeniem elektronicznym, stanowiącego z reguły najważniejszy dowód w sprawie o prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu.
Na wspomnianym wydruku znajduje się szereg informacji, począwszy od wskazania urządzenia jakim wykonano badanie, przez jego wynik, aż po dodatkowe dane, które mają fundamentalne znaczenie dla oceny wiarygodności przeprowadzonego badania.
Mowa tu o objętości i czasie wydechu badanej osoby. Zgodnie z dokumentem - Zasady przeprowadzania pomiarów stężenia alkoholu oraz opiniowania w sprawach trzeźwości - który został opracowany przez Instytut Ekspertyz Sądowych, aby badanie trzeźwości miało walor wiarygodności "Objętość wydechu przy badaniu dowodowym analizatorem wydechu powinna wynosić co najmniej 1,5 l, a czas wydechu - co najmniej 3 s."
Niezachowanie tych parametrów skutkuje tym, że wynik badania ma charakter jedynie jakościowy a nie ilościowy. Oznacza to, iż badanie umożliwia stwierdzenie obecności alkoholu w wydychanym powietrzu, ale nie pozwala na określenie jego konkretnej ilości.
Cytowany wyżej dokument nakazuje w takim przypadku potwierdzić wynik uzyskany za pomocą dowodowego analizatora wydechu, za pomocą badania próby krwi.
Konsekwencje niezachowania odpowiedniej objętości i czasu wydechu określają również instrukcje obsługi urządzeń elektronicznych służących do badania stanu trzeźwości.
Dla przykładu:
Instrukcja urządzenia ALCO-SENSOR IV, jednego z najpopularniejszych urządzeń przenośnych tego typu, używanego choćby przez Policję w Warszawie mówi, iż badanie, w którym objętość wydmuchanego powietrza i czas wydechu osoby badanej są niższe od przyjętych wartości ma charakter wyłącznie jakościowy a nie ilościowy. Co prawda ALCO-SENSOR IV nie pokaże wyniku, jeżeli w/w parametry nie zostaną zachowane, jednakże urządzenie to umożliwia przejście w tryb manualny, z którego Policja często, świadomie lub nie korzysta. Tryb ten pozwala na wykonanie badania mimo mniejszych od wymaganych objętości i czasu wydechu.
Jak to już było kilkukrotnie podkreślane, taki wynik pozwala jedynie na stwierdzenie, że w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, ale nie umożliwia określenia jego ilości. Jeżeli więc po przeprowadzonym badaniu, bądź już na wydrukach znajdujących się w aktach sprawy zauważysz, że objętość Twojego wydechu podczas badania była niższa niż 1,5 l lub czas wydechu nie wyniósł minimum 3 sekundy, powinieneś napisać i złożyć wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego z zakresu toksykologii.
Tylko biegły posiada odpowiednią wiedzę specjalną, umożliwiającą wykazanie, iż tak przeprowadzone badanie ma wyłącznie charakter jakościowy i jego wynik nie może stanowić bezpośredniego dowodu prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.
Możliwość złożenia takiego wniosku daje Ci art. 167 k.p.k., zgodnie z którym "dowody przeprowadza się na wniosek stron, podmiotu określonego w art. 416 albo z urzędu." Z kolei art. 193 § 1 k.p.k. wskazuje na potrzebę zasięgnięcia opinii biegłego jeżeli stwierdzenie okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy wymaga wiadomości specjalnych, co na gruncie wątpliwości co do prawidłowości przeprowadzonego badania stanu trzeźwości i uzyskanych wyników badań, niewątpliwie ma miejsce.
Wyjaśnienie tych wątpliwości ma kluczowe znaczenie dla ustalenia Twojego rzeczywistego stopnia nietrzeźwości, a w konsekwencji Twojego sprawstwa i wymiaru kary.
Więcej informacji
dowiesz się z wpisu:
Podobne pisma
Stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową
Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie kwestii, co należy robić w przypadku, gdy nawet po błahej stłuczce, w której nie ma pokrzywdzonych, funkcjonariusz Policji zatrzymuje sprawcy dokument prawa jazdy. Wyobraźmy sobie sytuację, iż jesteś sprawcą zwykłej kolizji drogowej. Na miejsce przyjeżdża patrol Policji i oświadcza sprawcy kolizji drogowej, że z […]
Kup terazZażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o wykroczenie z art. 86 § 1 k.w.
Artykuł ten postanowiłem napisać, ponieważ funkcjonariusze Policji po spowodowaniu przez kierowcę zwykłej stłuczki masowo zatrzymują dokumenty prawa jazdy. Procedura zatrzymania prawa jazdy wygląda zawsze tak samo. Na miejsce kolizji przyjeżdża funkcjonariusz Policji, pyta kto jest sprawcą i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Należy w tym miejscu podkreślić, iż możesz […]
Kup terazZażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową
Artykuł ten powstał, ponieważ doświadczenie zawodowe jednoznacznie pokazuje, że funkcjonariusze Policji po spowodowaniu zwykłej kolizji drogowej zaczęli zatrzymywać dokumenty prawa jazdy. Niestety procedura zatrzymania prawa jazdy w takiej sytuacji wygląda zawsze tak samo. Funkcjonariusz Policji przyjeżdża na miejsce kolizji i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy kierowcy, który był sprawcą […]
Kup teraz