Zmiana terminu przesłuchania na Policji w charakterze podejrzanego w sprawie karnej o przestępstwo
Zmiana terminu przesłuchania na Policji w charakterze podejrzanego w sprawie karnej o przestępstwo
Nasze pismo pomoże Ci
w przypadku gdy:
Bez obaw! Dołożyliśmy starań, żeby pismo było łatwe do wypełnienia, ale zawsze możesz je z nami skonsultować. Skontaktuj się z nami.
Jeżeli popełniłeś przestępstwo dla przykładu z art. 178a § 1 k.k. tj. przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości to pierwszą czynnością w postępowaniu przygotowawczym będzie przedstawienie Ci zarzutu właśnie z tego artykułu. Moment przedstawienia zarzutu czyni z Ciebie osobą podejrzaną (na tle tego przykładu) o popełnienie przestępstwa z art. 178a § 1 k.k.
W związku z tym abyś stał się osobą podejrzaną musi Ci zostać postawiony zarzut na piśmie, który należy podpisać. Za podejrzanego uważa się także osobę, której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego (art. 71 §1 k.p.k.).
W tym stanie rzeczy funkcjonariusz Policji powinien do Ciebie wysłać zawiadomienie o terminie przesłuchania w charakterze podejrzanego odpowiednio wcześniej, abyś mógł na pewno stawić się w wyznaczonym terminie. Oznacza to, że w początkowym stadium procesu, jakim jest postępowanie przygotowawcze, stajesz się jego niezbędnym uczestnikiem, a postępowanie to dotyczy bezpośrednio Twoich praw i obowiązków.
Jako podejrzany jesteś więc podmiotem postępowania i masz prawo poprzez określone zachowania kształtować swoją sytuację procesową. Możesz m.in. w każdej chwili postępowania składać wnioski i inne oświadczenia na piśmie albo ustnie do protokołu. Jeżeli nie zostałeś jeszcze przesłuchany w charakterze podejrzanego, przy przedstawieniu zarzutów, to zapewne zostaniesz wkrótce wezwany do stawiennictwa na właściwą Komendę Policji. Musisz pamiętać, że przy przysłuchaniu przysługują Ci liczne prawa. Możesz m.in.:
- przyznać się do całości zarzutów;
- przyznać się do części zarzutów;
- nie przyznać się do zarzutów;
- odmówić składania wyjaśnień;
- odmówić odpowiedzi na zadane pytanie;
- w każdej chwili przesłuchania oświadczyć, że nie będzie składał dalszych wyjaśnień i udzielał odpowiedzi na pytania.
Często zdarza się jednak tak, że z powodu przeszkód np. o charakterze zawodowym, czy zdrowotnym, nie będziesz mógł się pojawić na Komendzie Policji w wyznaczonym terminie celem przesłuchania. I w tej sytuacji nie pozostajesz bez wyjścia. Jeśli zajdzie taka sytuacja, że nie dasz rady stawić się w wyznaczonym terminie, wówczas powinieneś złożyć na Komendzie Policji wniosek o zmianę terminu przesłuchania.
Z reguły takie pisma zostają rozpatrzone pozytywnie. Akurat w tym wypadku chodzi o zmianę terminu przesłuchania podejrzanego o przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, ale w przypadku innych przestępstw przedmiotowy wniosek wygląda praktycznie tak samo.
Więcej informacji
dowiesz się z wpisu:
Podobne pisma
Stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową
Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie kwestii, co należy robić w przypadku, gdy nawet po błahej stłuczce, w której nie ma pokrzywdzonych, funkcjonariusz Policji zatrzymuje sprawcy dokument prawa jazdy. Wyobraźmy sobie sytuację, iż jesteś sprawcą zwykłej kolizji drogowej. Na miejsce przyjeżdża patrol Policji i oświadcza sprawcy kolizji drogowej, że z […]
Kup terazZażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o wykroczenie z art. 86 § 1 k.w.
Artykuł ten postanowiłem napisać, ponieważ funkcjonariusze Policji po spowodowaniu przez kierowcę zwykłej stłuczki masowo zatrzymują dokumenty prawa jazdy. Procedura zatrzymania prawa jazdy wygląda zawsze tak samo. Na miejsce kolizji przyjeżdża funkcjonariusz Policji, pyta kto jest sprawcą i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Należy w tym miejscu podkreślić, iż możesz […]
Kup terazZażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową
Artykuł ten powstał, ponieważ doświadczenie zawodowe jednoznacznie pokazuje, że funkcjonariusze Policji po spowodowaniu zwykłej kolizji drogowej zaczęli zatrzymywać dokumenty prawa jazdy. Niestety procedura zatrzymania prawa jazdy w takiej sytuacji wygląda zawsze tak samo. Funkcjonariusz Policji przyjeżdża na miejsce kolizji i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy kierowcy, który był sprawcą […]
Kup teraz