Wniosek do Sądu o zwrot prawa jazdy przy najwyższym wyniku 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu

Wniosek do Sądu o zwrot prawa jazdy przy najwyższym wyniku 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu

200,00 zł

Nasze pismo pomoże Ci
w przypadku gdy:

Bez obaw! Dołożyliśmy starań, żeby pismo było łatwe do wypełnienia, ale zawsze możesz je z nami skonsultować. Skontaktuj się z nami.

Niniejszy artykuł zostanie poświęcony wyjaśnieniu kwestii czy przy najwyższym wyniku badania alkomatem 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu obwiniony ma szansę na umorzenie prowadzonej przeciwko niemu sprawy o wykroczenie prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w.

Zgodnie z art. 87 § 1 k.w. prowadzenie samochodu w stanie po użyciu alkoholu stanowi wykroczenie, za które Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan po użyciu alkoholu rozpoczyna się od wyniku 0,10 mg/ l alkoholu w wydychanym powietrzu. Natomiast górna granica wykroczenia wynosi 0,25 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Dlatego też jeżeli u kierującego alkomat wykaże wynik 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu lub wyższy, Policja zatrzyma mu prawo jazdy i skieruje do Sądu wniosek o wydanie postanowienia o zatrzymaniu kierującemu prawa jazdy.

Należy wskazać, iż zanim jeszcze wniosek Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy zostanie wysłany do Sądu, obwiniony może wysłać do Sądu Rejonowego w okręgu, którego zostało popełnione wykroczenie wniosek o nieuwzględnianie wniosku Policji o zatrzymaniu prawa jazdy (wniosek o zwrot prawa jazdy).

Jak tylko wniosek Policji wpłynie do Sądu i sprawie zostanie nadana sygnatura akt Ko, to pismo procesowe obwinionego zostanie dołączone do tych akt. Sędzia rozpoznający sprawę będzie mógł wówczas zapoznać się ze stanowiskiem obwinionego, w którym powinien uzasadnić dlaczego przy najwyższym wyniku 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu nie popełnił wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w.

W uzasadnieniu wniosku należy skupić się na wyjaśnieniu na czym polega niepewność pomiaru alkomatu i jakie znaczenie ma jej uwzględnienie dla odpowiedzialności karnej sprawcy wykroczenia z art. 87 § 1 k.w.

Na czym polega niepewność pomiaru alkomatu i jakie znaczenie dla sprawy ma jej uwzględnienie przez Sąd przy wyniku 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu?

Niepewność pomiaru wskazuje z jaką dokładnością alkomat mierzy stężenie alkoholu w organizmie badanego. Każdy alkomat używany przez Policję mierzy stężenie alkoholu ze wskazanym przez producenta marginesem błędu. Informacja o niepewności pomiaru alkomatu znajduje się na świadectwie wzorcownia.

Przeważnie na świadectwie wzorcowania niepewność pomiaru alkomatu wynosi 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Dlatego też przy najwyższym wyniku 0,10 mg/l, obwiniony aby wykazać, że nie popełnił zarzucanego mu wykroczenia z art. 87 § 1 k.w. może powołać się na niepewność pomiaru alkomatu, która znajduje się na świadectwie wzorcowania, która zazwyczaj wynosi ona 0,01 mg/l. Szerzej na ten temat znajduje się w artykule Wniosek do Sądu o zwrot prawa jazdy przy wyniku 0,10 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Natomiast w sytuacji gdy najwyższy wynik pomiaru wyniósł 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, niewystarczające jest powołanie się jedynie na niepewność pomiaru alkomatu wskazaną w świadectwie wzorcowania. W tym przypadku gdy niepewność pomiaru alkomatu wskazana w świadectwie wzorcowania wynosi 0,01 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to przy najwyższym wyniku 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, wzięcie jej pod uwagę przez Sąd spowoduje przyjęcie, iż najwyższy wynik badania u kierującego wynosił 0,11 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu – co stanowi nadal wykroczenie z art. 87 § 1 k.w.

W omawianej sytuacji tj. przy najwyższym wyniku 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, obwiniony aby zakwestionować prawidłowość wyników badania alkomatem, powinien wykazać, że niepewność pomiaru alkomatu jest wyższa niż niepewność pomiaru alkomatu znajdująca się w świadectwie wzorcowania.

W tym celu należy wskazać, iż wartość niepewności pomiarowej widoczna na świadectwie wzorcowania (wynosząca 0,01 mg/l) jest kwestionowana przez biegłych z zakresu mechaniki, maszyn i urządzeń – analizatorów alkoholu. Biegli uważają, że wartość niepewności pomiarowej widoczna na odwrocie świadectwa wzorcowania jest wartością, która została określona w warunkach laboratoryjnych czyli w warunkach, na które nie działały żadne czynniki zewnętrze, jak chociażby temperatura czy wilgotność powietrza lub błąd osoby, która dokonywała pomiaru.

Ponadto warunki w jakich są przeprowadzane badania danych alkomatów w żadnym stopniu nie odzwierciedlają okoliczności w jakich są badane osoby podejrzewane o popełnienie wykroczenia.

W rzeczywistości zgodnie z opiniami biegłych z zakresu mechaniki, maszyn i urządzeń - analizatorów alkoholu w warunkach badania danej osoby, w szczególności gdy badanie miało miejsce na zewnątrz niepewność pomiaru urządzeniem elektronicznym może wynosić nawet 0,03 mg/l.

Powyższe oznacza, że jeżeli najwyższy wynik badania alkomatem wyniósł 0,12 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to uwzględniając tzw. niepewność pomiarową alkomatu wynoszącą 0,03 mg/l oznacza, że w rzeczywistości stężenie alkoholu w organizmie obwinionego mogło wynosić od 0,15 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu do 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przy niepewności pomiaru alkomatu wynoszącej 0,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, każdy w/w wyników jest prawdopodobny. Nie sposób jest rozwiać tej wątpliwości w zakresie stężenia alkoholu w organizmie kierującego innymi środkami dowodowymi, jeżeli nie pobrano od niego próby krwi do analizy.

Z uwagi na okoliczność, iż w prawie wykroczeń, podobnie jak w prawie karnym obowiązuje zasada poczytywania niedających się usunąć wątpliwości na korzyść obwinionego. Wobec powyższego Sąd powinien przyjąć, iż stężenie alkoholu w organizmie kierującego wynosiło najniższą możliwą wartość, a więc 0,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co nie stanowi wykroczenia z art. 87 § 1 k.w.

Powyższe powinno skutkować ustaleniem przez Sąd, że kierujący nie popełnił wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu z art. 87 § 1 k.w., a co za tym idzie wydaniem przez Sąd postanowienia o odmowie zatrzymania obwinionemu prawa jazdy i orzeczenie jego zwrotu.

Więcej informacji
dowiesz się z wpisu:

Podobne pisma

200,00 zł

Stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową

Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie kwestii, co należy robić w przypadku, gdy nawet po błahej stłuczce, w której nie ma pokrzywdzonych, funkcjonariusz Policji zatrzymuje sprawcy dokument prawa jazdy. Wyobraźmy sobie sytuację, iż jesteś sprawcą zwykłej kolizji drogowej. Na miejsce przyjeżdża patrol Policji i oświadcza sprawcy kolizji drogowej, że z […]

Kup teraz
200,00 zł

Zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o wykroczenie z art. 86 § 1 k.w.

Artykuł ten postanowiłem napisać, ponieważ funkcjonariusze Policji po spowodowaniu przez kierowcę zwykłej stłuczki masowo zatrzymują dokumenty prawa jazdy. Procedura zatrzymania prawa jazdy wygląda zawsze tak samo. Na miejsce kolizji przyjeżdża funkcjonariusz Policji, pyta kto jest sprawcą i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Należy w tym miejscu podkreślić, iż możesz […]

Kup teraz
200,00 zł

Zażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową

Artykuł ten powstał, ponieważ doświadczenie zawodowe jednoznacznie pokazuje, że funkcjonariusze Policji po spowodowaniu zwykłej kolizji drogowej zaczęli zatrzymywać dokumenty prawa jazdy. Niestety procedura zatrzymania prawa jazdy w takiej sytuacji wygląda zawsze tak samo. Funkcjonariusz Policji przyjeżdża na miejsce kolizji i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy kierowcy, który był sprawcą […]

Kup teraz