Zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata – co dalej
Zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata – co dalej
Nasze pismo pomoże Ci
w przypadku gdy:
Bez obaw! Dołożyliśmy starań, żeby pismo było łatwe do wypełnienia, ale zawsze możesz je z nami skonsultować. Skontaktuj się z nami.
Z artykułu dowiesz się jak:
- uzyskać zgodę na blokadę alkoholową
- jak przeprowadzić proces jej montażu
Kierowca, wobec którego Sąd wydał wyrok skazujący orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat lub dłuższy może po upływie połowy zakazu złożyć do Sądu wniosek o jego skrócenie przez blokadę alkoholową.
Co to oznacza?
Zakaz prowadzenia pojazdów nadal obowiązuje, ale nie dotyczy pojazdów, w których jest zamontowania blokada alkoholowa. Co jest dla kierowcy bardzo korzystnym rozstrzygnięciem, gdyż nie musi czekać do końca orzeczonego zakazu.
Jak uzyskać blokadę alkoholową?
1. Krok pierwszy – wniosek o blokadę alkoholową
Aby ubiegać się o blokadę alkoholową należy złożyć do Sądu Rejonowego, który wydał wyrok w I instancji – wniosek o blokadę alkoholową. Wniosek musi być dobrze i szczegółowo uzasadniony, gdyż przede wszystkim na jego podstawie Sąd podejmuje decyzję, czy kierowca zasługuje na blokadę alkoholową czy też nie.
2. Krok drugi – egzamin na prawo jazdy
Jeżeli Sąd przychyli się do wniosku, kierowca musi udać się do wydziału komunikacji po skierowanie na egzamin na prawo jazdy (teoria i praktyka). Jeżeli kierujący pozytywnie przejdzie egzamin, wówczas otrzyma nowe prawo jazdy na odwrocie, którego będzie wpisany kod 69, informujący o blokadzie.
3. Krok trzeci – montaż blokady alkoholowej
Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, kierowca musi kupić (koszt ok. 4.000.00 zł– 5.000,00 zł) lub wynająć blokadę alkoholową (koszt ok. 100 zł miesięcznie). Firmy sprzedające oraz wynajmujące urządzenia dokonują również jego montażu.
4. Krok czwarty – wizyta w stacji kontroli pojazdów
Po montażu w samochodzie blokady alkoholowej, kierowca musi udać się do stacji kontroli pojazdów, na której zostanie sprawdzona poprawność działania blokady. Kierowca otrzyma stosowny dokument, potwierdzający, iż urządzenie działa poprawnie. Blokada musi być kalibrowania co 6 miesięcy – tj. sprawdzana na stacji diagnostycznej.
Kierowca, który przejdzie pozytywnie w/w procedurę, może bez żadnych przeszkód poruszać się pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową, nie narażając się na odpowiedzialność za żadne przestępstwo czy też wykroczenie.
Więcej informacji
dowiesz się z wpisu:
Podobne pisma
Stanowisko procesowe w przedmiocie wniosku Policji o wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową
Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie kwestii, co należy robić w przypadku, gdy nawet po błahej stłuczce, w której nie ma pokrzywdzonych, funkcjonariusz Policji zatrzymuje sprawcy dokument prawa jazdy. Wyobraźmy sobie sytuację, iż jesteś sprawcą zwykłej kolizji drogowej. Na miejsce przyjeżdża patrol Policji i oświadcza sprawcy kolizji drogowej, że z […]
Kup terazZażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o wykroczenie z art. 86 § 1 k.w.
Artykuł ten postanowiłem napisać, ponieważ funkcjonariusze Policji po spowodowaniu przez kierowcę zwykłej stłuczki masowo zatrzymują dokumenty prawa jazdy. Procedura zatrzymania prawa jazdy wygląda zawsze tak samo. Na miejsce kolizji przyjeżdża funkcjonariusz Policji, pyta kto jest sprawcą i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy. Należy w tym miejscu podkreślić, iż możesz […]
Kup terazZażalenie na postanowienie Sądu o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy w sprawie o kolizję drogową
Artykuł ten powstał, ponieważ doświadczenie zawodowe jednoznacznie pokazuje, że funkcjonariusze Policji po spowodowaniu zwykłej kolizji drogowej zaczęli zatrzymywać dokumenty prawa jazdy. Niestety procedura zatrzymania prawa jazdy w takiej sytuacji wygląda zawsze tak samo. Funkcjonariusz Policji przyjeżdża na miejsce kolizji i zatrzymuje za pokwitowaniem dokument prawa jazdy kierowcy, który był sprawcą […]
Kup teraz